Apel Młodych - informacje ogólne

Zamysłem organizatorów APELU MŁODYCH było przygotowanie profesjonalnego spotkania dla młodzieży diecezji radomskiej, które byłoby tworzone przez młodych wolontariuszy z różnych środowisk i miejscowości. Młodzi ludzie mądrze i kreatywnie organizują się przygotowując wydarzenie, podczas którego nie tylko tworzą wspólnotę, odkrywają i rozwijają swoje talenty, ale doświadczają osobistego spotkania z Bogiem. Apel Młodych to moderowana zabawa, koncert Nieziemskie Granie i przejmująca adoracja Najświętszego Sakramentu w centrum miasta.
Nazwa Apel Młodych nawiązują do spotkań organizowanych cyklicznie w 2000 roku przez ks. bpa Jana Chrapka radomskiej katedrze. Spotkanie stały się fenomen, nową formułą na radość, modlitwę i formację. Pierwszy Apel Młodych na radomskim deptaku odbył się pod hasłem "Bóg jest…" odbył się w 2011 roku i zgromadził ponad 3000 osób. Na scenie wraz z zespołem Młodzi z Winkiem wystąpili miedzy innymi Małgosia Budzyńska, Paweł Domagała oraz młodzieżowa orkiestra Vox Cordium z Przysuchy. Zaproszeni goście podzielili się swoim doświadczeniem Boga, który jest żywy, obecny we wszystkich aspektach życia, który z każdym człowiekiem chce wejść w prawdziwą, mocną, bliską relację.
15 września 2012 to drugi Apel Młodych i koncert ewangelizacyjny Nieziemskie Granie. Spotkanie pod hasłem "Bóg jest miłością" poprzedziła konferencja dominikanina o. Adama Szustaka pt. "Czy miłość jest jeszcze możliwa?" . Koncert rozpoczęła moderowana zabawa, a zespół Młodzi z Winkiem zaprosił nie tylko do tańca, ale przede wszystkim do uwielbienia Boga. Śpiew przeplatały świadectwa pięknej ludzkiej miłości, opowiedziane przez zaproszonych gości: nowożeńców Renatę i Norberta, małżonków Judytę i Marcina, siostry benedyktynki opowiedziały o miłości, którą można odnaleźć w powołaniu zakonnym. Wielką niespodzianką było pojawianie się na scenie chłopaka trzymającego wielki bukiet kwiatów, Mateusz wybrał właśnie Apel Młodych, by prosić swoją dziewczynę o rękę. Dziś Mateusz i Irmina są już małżeństwem, w ich miłość w szczególny sposób wpisał się Apel Młodych. Aleja Biskupa Jana Chrapka stała się dla każdego, kto tego potrzebował miejscem spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Kulminacją Apelu Młodych była adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozśpiewany i roztańczony trzytysięczny tłum młodych osób w milczeniu upadł na kolana, aby osobiście spotkać się z żywym Jezusem Chrystusem, z Bogiem, który jest MIŁOŚCIĄ.
Nowością tegorocznego Apelu Młodych będzie strefa Modlitwy i Pojednania, klimatyczne miejsce w parku im. Tadeusza Kościuszki będzie się znajdowała Strefa Modlitwy i Pojednania. W szczególnym klimacie będzie można skorzystać z sakramentu spowiedzi św., poprosić o modlitwę wstawienniczą przedstawicieli radomskich wspólnot modlitewnych oraz przeżyć osobistą adorację Najświętszego Sakramentu. Mamy nadzieję, że uczestnicy koncertu w trakcie jego trwania chociaż na kilka minut odwiedzą to miejsce.